A régi vármegyeháza világa
Kiállításunkkal felidézzük a 19. század első felének hangulatát. A főispáni dolgozószoba, az empire szalon, a biedermeier női szalon, a könyvtár és a vadászterem során sétálva, mintha a vármegyeház főispáni lakosztályába lépne be a látogató, vagy egy nemesi rezidencián járna, ahol az elmúlt századok értékei megőrződtek.
Az enteriőrök a 19. század bútorstílusait és festészetét idézik. A főispáni szobában látható egy magyaros empire stílusú karosszék, melyben a beiktatási ceremónia alkalmával magasra emelték az új főispánt. Itt láthatjuk I. Ferenc császár reprezentatív portréját, melyet Tihanyi Tamás főispán az épülő székház díszítésére ajándékozott 1828-ban a vármegyének.
Az empire szalon egy különlegesen szép, 1810 körül Bécsben készült bútoregyüttest mutat be, melyet mitológiai témájú festmények, Donát János klasszicista portréi és Neugass Izidor 1811-ben festett családi csoportképe egészítenek ki.
A női szalonban, az 1840 körül Magyarországon készült ülőgarnitúra felett a bécsi biedermeier stílust követő családi arcképcsarnok látható. A 19. század közepén készült romantikus tájképek mellett Barabás Miklós népi életképe és a képóra “Vitam et sanguinem” romantikusan értelmezett történelmi jelenete díszíti a termet.
A következő enteriőrben a szép cseresznyefa könyvszekrényekben elhelyezett könyvgyűjtemény mellett a korábbi századok művészeti értékei is jelen vannak: Rocco Marconi: Krisztus és a házasságtörő nő című reneszánsz táblaképe, későreneszánsz tükrös írószekrény Észak-Itáliából és az örök várost, Rómát ábrázoló barokk metszetek. Itt látható Haán Antal Judit és Holofernész bibliai történetét feldolgozó festménye és Orlai Petrics Soma: Szép Ilonka című irodalmi ihletésű olajképe is.
A vadászterem férfias hangulatát vadászcsendéletek és életképek, a pipatórium és a neobarokk ülőgarnitúra adja. A vitrinben három különösen szépen faragott tajtékpipafejet, a pipatóriumon több 19. századi pipát helyeztünk el. Ismeretlen 18. század végi németalföldi festő készítette az öt képből álló barokk vadászcsendélet sorozatot, melyet több 19. századi csendélet mellett láthatunk.
Kövess minket"
Facebook Youtube